in ,

OMGOMG

Serialele „Succession” și „The Bear” au dominat Premiile Emmy 2024. Iată lista completă a câștigătorilor de anul acesta

Hey, hey, dear Gen Z reader!🧚‍♀

Serialele apreciate și multipremiate „Succession” și „The Bear” au dominat cea de-a 75-a ediție a Premiilor Emmy. Gala decernării a avut loc în acest an pe 15 ianuarie, în Los Angeles, și a onorat cele mai remarcabile realizări TV din 2023. La final, atât „Succession”, cât și „The Bear” au plecat acasă cu 6 trofee Emmy.

Despre Premiile Emmy

Premiile Emmy sunt susținute de The National Academy of Television Arts & Sciences, fondată în 1955, care în fiecare an recunoaște meritele artistice și tehnice din industria de televiziune americană și internațională.

Lista completă a nominalizaților și câștigătorilor celei de-a 75-a ediție a Premiilor Emmy

Outstanding supporting actress in a comedy series

  • Ayo Edibiri, The Bear — Winner
  • Alex Borstein, The Marvelous Mrs. Maisel
  • Janelle James, Abbott Elementary
  • Sheryl Lee Ralph, Abbott Elementary
  • Juno Temple, Ted Lasso
  • Hannah Waddingham, Ted Lasso
  • Jessica Williams, Shrinking

Outstanding lead actress in a comedy series

  • Quinta Brunson, Abbott Elementary — Winner
  • Christina Applegate, Dead to Me
  • Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel
  • Natasha Lyonne, Poker Face
  • Jenna Ortega, Wednesday

Outstanding supporting actress in a drama series

  • Jennifer Coolidge, The White Lotus — Winner
  • Elizabeth Debicki, The Crown
  • Meghann Fahy, The White Lotus
  • Sabrina Impacciatore, The White Lotus
  • Aubrey Plaza, The White Lotus
  • Rhea Seehorn, Better Call Saul
  • J. Smith-Cameron, Succession
  • Simona Tabasco, The White Lotus

Outstanding supporting actor in a drama series

  • Matthew Macfayden, Succession — Winner
  • F. Murray Abraham, The White Lotus
  • Nicholas Braun, Succession
  • Michael Imperioli, The White Lotus
  • Theo James, The White Lotus
  • Alan Ruck, Succession
  • Will Sharpe, The White Lotus
  • Alexander Skarsgård, Succession

Outstanding supporting actor in a comedy series

  • Ebon Moss-Bachrach, The Bear — Winner
  • Anthony Carrigan, Barry
  • Phil Dunster, Ted Lasso
  • Brett Goldstein, Ted Lasso
  • James Marsden, Jury Duty
  • Tyler James Williams, Abbott Elementary
  • Henry Winkler, Barry

Outstanding lead actor in a comedy series

  • Jeremy Allen White, The Bear — Winner
  • Bill Hader Barry
  • Jason Segel, Shrinking
  • Martin Short, Only Murders in the Building.
  • Jason Sudeikis, Ted Lasso

Outstanding scripted variety series

  • Last Week Tonight with John Oliver — Winner
  • A Black Lady Sketch Show
  • Saturday Night Live

Outstanding supporting actress in a limited or anthology series or movie

  • Niecy Nash-Betts, Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story — Winner
  • Annaleigh Ashford, Welcome To Chippendales
  • Maria Bello, Beef
  • Claire Danes, Fleishman Is In Trouble
  • Juliette Lewis, Welcome To Chippendales
  • Camila Morrone, Daisy Jones & The Six

Outstanding directing for a comedy series

  • Christopher Storer, The Bear — Winner
  • Bill Hader, Barry
  • Amy Sherman-Palladino, The Marvelous Mrs. Maisel
  • Mary Lou Belli, The Ms. Pat Show
  • Declan Lowney, Ted Lasso
  • Tim Burton, Wednesday

Outstanding writing for a comedy series

  • Christopher Storer, The Bear — Winner
  • Bill Hader, Barry
  • Mekki Leeper, Jury Duty
  • John Hoffman, Matteo Borghese and Rob Turbovsky, Only Murders in the Building
  • Chris Kelly and Sarah Schneider, The Other Two
  • Brendan Hunt, Joe Kelly and Jason Sudeikis, Ted Lasso

Outstanding reality competition program

  • RuPaul’s Drag Race — Winner
  • The Amazing Race
  • Survivor
  • Top Chef
  • The Voice

Outstanding writing for a variety series

  • Last Week Tonight with John Oliver — Winner
  • The Daily Show with Trevor Noah
  • Late Night with Seth Meyers
  • The Late Show with Stephen Colbert
  • Saturday Night Live

Outstanding variety talk series

  • The Daily Show with Trevor Noah — Winner
  • Jimmy Kimmel Live!
  • Late Night with Seth Meyers
  • The Late Show with Stephen Colbert
  • The Problem with Jon Stewart

Outstanding directing for a limited or anthology series or movie

  • Lee Sung Jin, Beef — Winner
  • Jake Schreier, Beef
  • Carl Franklin, Dahmer: Monster – The Jeffrey Dahmer Story
  • Paris Barclay, Dahmer: Monster – The Jeffrey Dahmer Story
  • Jonathan Dayton and Valerie Faris, Fleishman is in Trouble
  • Dan Trachtenberg, Prey

Outstanding supporting actor in a limited or anthology series or movie

  • Paul Walter Hauser, Black Bird — Winner
  • Murray Bartlett, Welcome To Chippendales
  • Richard Jenkins, Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story
  • Joseph Lee, Beef
  • Ray Liotta, Black Bird
  • Young Mazino, Beef
  • Jesse Plemons, Love & Death

Outstanding writing for a drama series

  • Jesse Armstrong, Succession — Winner
  • Beau Willimon, Andor
  • Sharon Horgan, Dave Finkel and Brett Baer, Bad Sisters
  • Gordon Smith, Better Call Saul
  • Peter Gould, Better Call Saul
  • Craig Mazin, The Last of Us
  • Mike White, The White Lotus

Outstanding writing for a limited or anthology series or movie

  • Lee Sung Jin, Beef — Winner
  • Joel Kim Booster, Fire Island
  • Taffy Brodesser-Akner, Fleishman is in Trouble
  • Patrick Aison and Dan Trachtenberg, Prey
  • Janine Nabers and Donald Glover, Swarm
  • Al Yankovic and Eric Appel, Weird: The Al Yankovic Story

Outstanding directing for a drama series

  • Mark Mylod, Succession — Winner
  • Benjamon Caron, Andor
  • Dearbhla Walsh, Bad Sisters
  • Peter Hoar, The Last of Us
  • Andrij Parekh, Succession
  • Lorene Scafaria, Succession
  • Mike White, The White Lotus

Outstanding variety special (live)

  • Elton John Live: Farewell From Dodger Stadium — Winner
  • The Apple Music Super Bowl LVII Halftime Show Starring Rihanna
  • Chris Rock: Selective Outrage
  • The Oscars
  • 75th Annual Tony Awards

Outstanding lead actor in a limited or anthology series or movie

  • Steven Yeun, Beef — Winner
  • Taron Egerton, Black Bird
  • Kumail Nanjiani, Welcome To Chippendales
  • Evan Peters, Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story
  • Daniel Radcliffe, Weird: The Al Yankovic Story
  • Michael Shannon, George & Tammy

Outstanding lead actress in a limited or anthology series or movie

  • Ali Wong, Beef — Winner
  • Lizzie Caplan, Fleishman Is In Trouble
  • Jessica Chastain, George & Tammy
  • Dominique Fishback, Swarm
  • Katherine Hahn, Tiny Beautiful Things
  • Riley Keogh, Daisy Jones & the Six

Outstanding limited or anthology series

  • Beef — Winner
  • Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story
  • Daisy Jones & the Six
  • Fleishman Is in Trouble
  • Obi-Wan Kenobi

Outstanding lead actor in a drama series

  • Kieran Culkin, Succession — Winner
  • Jeff Bridges, The Old Man
  • Brian Cox, Succession
  • Bob Odenkirk, Better Call Saul
  • Pedro Pascal, The Last Of Us
  • Jeremy Strong, Succession

Outstanding lead actress in a drama series

  • Sarah Snook, Succession — Winner
  • Sharon Horgan, Bad Sisters
  • Melanie Lynskey, Yellowjackets
  • Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale
  • Bella Ramsey, The Last Of Us
  • Keri Russell, The Diplomat

Outstanding comedy series

  • The Bear — Winner
  • Abbott Elementary
  • Barr
  • Jury Duty
  • The Marvelous Mrs. Maisel
  • Only Murders in the Building
  • Ted Lasso
  • Wednesday

Outstanding drama series

  • Succession — Winner
  • Andor
  • Better Call Saul
  • The Crown
  • House of the Dragon
  • The Last Of Us
  • The White Lotus
  • Yellowjackets

O distincție remarcabilă a primit-o și Bianca Boeroiu, românca care s-a ocupat de machiajele superbe din serialul „Wednesday”. Aceasta a primit marele trofeu de la categoria „Outstanding Contemporary Makeup”. Mai multe detalii despre Bianca și experiența de la Emmy Awards 2024 le poți descoperi în articolul nostru de aici.👈

Pentru un pont, bârfă sau recomandare, îți aștept mesajul aici.💖👈

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Amintiri din tinerețe cu Andreea Esca 🙋🏻

Cine are ziua de naștere pe 23 ianuarie?